Johanna van Buren in haar jonge jaren.
Johanna van Buren in haar jonge jaren.

Johanna van Buren, Sallands dichteres

Historie

HELLENDOORN - In het kader van het programma ‘Biej oons op de Delle’ houdt Tineke van Buren op vrijdagmiddag 25 juli een lezing in museum Erve Hofman over de Hellendoornse streektaaldichteres Johanna van Buren (1881-1962).

Tineke vertelt over leven en werk van de ‘dichteresse in oonze modersproake’, waarbij zij uiteraard verschillende gedichten zal voordragen, zoals alleen zij dat kan. Na afloop is de Johannakamer in museum Erve Hofman te bezoeken, waar van alles te zien is uit het leven van de dichteres. Er zijn manuscripten, bundels met krantenknipsels van haar gedichten die zij zelf verzamelde, haar poëziealbum en kleding die zij als naaister vervaardigde. Bovendien is er een opname te beluisteren waarbij Johanna zelf een gedicht voordraagt.

Echte taal

Met deze lezing geeft Oald Heldern de Noaberschap nog eens extra aandacht aan onze streektaal. Wat een echte taal is, en niet een minderwaardige verbastering van het Nederlands, zoals taalkundige en dialectoloog Jan Nijen Twilhaar in zijn boek ‘De taal van Hellendoorn’ beschrijft: dialecten en talen zijn gelijkwaardige systemen. In een artikel in Twentse Courant Tubantie vertelt hij op dinsdag 8 juli over vijf hardnekkige misverstanden rondom onze streektaal. Een van die misverstanden gaat over Johanna van Buren. Hoewel de spelling van haar geschreven gedichten doet vermoeden dat ze in het Twents schrijft, maken geluidsbestanden van haar zonder twijfel duidelijk dat het Sallands is. In zijn boek schrijft Jan: de gedichten van Johanna van Buren hebben een grote diepgang en geven een indrukwekkend beeld van symboliek, verstechniek en stilistiek. Daarmee kunnen deze gedichten gekwalificeerd worden als Nederlandse literatuur van de bovenste plank.

Tijdens de lezing van Tineke kunt u dit zelf ervaren en zal er volop aandacht zijn voor wie Johanna van Buren was en hoe zij haar liefde voor Hellendoorn tot uitdrukking bracht in haar gedichten. Haar eerste gepubliceerde gedicht, in 1926, is bijvoorbeeld een ode aan de Oale Grieze.

Praktische informatie

De lezing vindt plaats op vrijdag 25 juli, om 14.00 uur in Museum Erve Hofman. Voor 7,50 euro kunt u de lezing bijwonen, krijgt u koffie/thee en een kniepertie en kunt u na afloop de ‘Johannakamer’ bezoeken.

Voor meer informatie en opgeven kunt u contact opnemen met Anki Veltien via anki_veltien@hotmail.com.

Afbeelding
Boomdeeldagen Overijssel 2026 met flinke korting op bomen en struiken 6 uur geleden
Afbeelding
Gebouw voor post, telefonie en bank Nijverdal Objectief 29 mei, 19:28
Voorbeeld van een Mandala die Anki geborduurd heeft.
‘Biej Oons op de Delle’: mandala borduren 29 mei, 17:26
Afbeelding
Haarles Feest 2026 trekt recorddrukte bij Droadpop 29 mei, 15:52
Afbeelding
Straattheater 29 mei, 14:26
Afbeelding
Gemeenteraad de boer op 29 mei, 10:32
Afbeelding
Samen koken en eten bij dementie in Nijverdal voor meer contact en herinneringen 29 mei, 10:06
Afbeelding
Burgerberaad met een ‘Kijkje bij de buren’ 28 mei, 18:15