Annelies van der Vegt is uitvaartspreker en ritueelbegeleider bij afscheid.
Annelies van der Vegt is uitvaartspreker en ritueelbegeleider bij afscheid.

‘Een persoonlijk afscheid draagt bij aan de rouwverwerking’

Algemeen

Wie afscheid neemt van een overleden dierbare kiest steeds vaker voor een persoonlijke uitvaartceremonie. Annelies van der Vegt, eigenaar van Met hart en handen, is uitvaartspreker en ritueelbegeleider bij afscheid. Ze helpt nabestaanden om het afscheid – op originele of juist traditionele wijze – vorm te geven.

Ritueelbegeleiding, wat is dat precies? Annelies: “Ritueelbegeleiding is vrij nieuw. Het is ontstaan omdat mensen steeds minder een kerk bezoeken, maar wel behoefte hebben aan zingeving en betekenis. Ritueelbegeleiding voorziet daarin. Waar de uitvaartleider praktische zaken rondom de uitvaart regelt, ondersteun ik als ritueelbegeleider nabestaanden bij het vormgeven van de inhoud van de afscheidsdienst. Ook ga ik voor tijdens de uitvaartceremonie.

Er is tegenwoordig veel mogelijk op het gebied van uitvaartceremonies. Allereerst inventariseer ik de wensen. Ik ga op zoek naar wie de overledene was en wat hij of zij voor de nabestaanden betekende. Als het de nabestaanden aanspreekt gaan we op zoek naar symbolen die passen bij de overleden dierbare. Zoals een voorwerp, een woord, een muziekstuk of iets anders dat de overledene karakteriseert. Was de overledene bijvoorbeeld een fervent wandelaar, dan kunnen dat wandelschoenen zijn. Het symbool wordt verweven in de afscheidsviering.”

Waarom rituelen en persoonlijke symbolen? “Door middel van woorden, symboliek en rituelen wordt de afscheidsdienst persoonlijk. Dat is belangrijk. Een persoonlijk afscheid doet recht aan de overleden dierbare en draagt bij aan de rouwverwerking. Rituelen geven houvast. Ze verbinden. Een voorbeeld van een ritueel is het gebruik van stenen. Aan genodigden wordt gevraagd een steen mee te brengen die bij de overledene past. De stenen worden bij de kist gelegd. Zo draagt elke aanwezige letterlijk een steentje bij aan het afscheidsritueel. Ieder mens is uniek, ieder afscheid daarom ook.”

Meer weten?

Neem een kijkje op mijn website, bel of mail. Een afspraak waarin ik vertel wat ik kan betekenen is altijd kosteloos en vrijblijvend.

Annelies van der Vegt
T: 06 12 82 35 86
E: annelies@metharten
handen.nu
W: methartenhanden.nu

Als ritueelbegeleider ben ik niet verbonden aan een bepaalde levensbeschouwing, ik heb respect voor ieders leefwijze. Ik ben aangesloten bij de Landelijke Beroepsvereniging van Ritueelbegeleiders.

Dit jaar gaat de Diepe Hel Holterbergloop, net zoals twee jaar geleden, van start in Holten.
Inschrijven voor Diepe Hel Holterbergloop vanaf 7 juni 6 jun, 12:13
Britt met haar boek 'Rumoerige Rijmen', waarin ze kinderverhalen met een moraal heeft geschreven en zelf geïllustreerd.
‘Illustreren is misschien wel leuker dan schrijven’ 6 jun, 09:42
Afbeelding
Onderzoek biodiversiteit met bijenhotels en vrijwilligers Great Buzzers 5 jun, 17:35
Peter Weda leidde de seniorenmiddag in met de uitkomsten van een onderzoek.
‘Senioren zijn nu echt zelf aan zet’ 5 jun, 12:14
Afbeelding
Triagetafel jeugd in Hellendoorn brengt signalen over jongeren vroeg bij elkaar 5 jun, 09:28
Afbeelding
Van theehuis tot avonturenpark Nijverdal Objectief 5 jun, 08:00
Medewerkers van diverse afdelingen vertellen uit eigen ervaring over werken bij Pultrum tijdens de zomereditie van Kiek’n of’t klikt.
Kiek’n of ’t klikt bij Pultrum 4 jun, 18:03
Thomas (links) en Thijmen werden in Den Haag officieel gehuldigd door staatsecretaris van onderwijs Judith Tielen.
Thomas en Thijmen winnen NK 4 jun, 11:50