Nieuw boek over landgoed de Eversberg

Algemeen

Hellendoorn - Na jarenlang onderzoek ligt het boek Opkomst en ondergang van landgoed de Eversberg over de eeuwenlange geschiedenis van de havezate in de boekwinkel. In ruim 460 bladzijden behandelt Jan Lohuis alle aspecten van het kasteel en al haar bezittingen, die zich in Hellendoorn, Rijssen en Wierden bevonden. 

Niet alleen wordt aandacht besteed aan de ontstaansgeschiedenis van het landgoed, maar ook staat de auteur stil bij de lange reeks eigenaren. Hun positie in de gewestelijke politiek, hun militaire carrières, de invloed tijdens vergaderingen van de marke Notter, het aankopen van gronden na de afschaffing van de marke, de bouw van pachtboerderijen en de spelregels waaraan pachters zich hebben te houden, alles komt aan bod.

De lezer krijgt een veelheid van informatie aangereikt, die weergeeft hoe de diverse families zich in de loop van de eeuwen economisch het hoofd boven water hielden, maar soms ook door wanbeleid gedwongen waren delen van het landgoed te verkopen. Advertenties, veilinglijsten, kopers en opbrengsten geven ons een prachtig kijkje en soms ook inzicht in de sociaaleconomische omstandigheden. Ook alle voorwerpen die de elite van toen in huis had, leren ons het nodige over hun wijze van leven. Van salon tot stal, van bibliotheek tot bouwhuis, elk aanwezig ‘ding’ daarin wordt benoemd. Dat geldt ook voor de aanwezige bomen, de op het veld staande gewassen, de grootte van de percelen en de gereedschappen om een en ander te kunnen bewerken.

Veel aandacht wordt besteed aan de families die in de loop van de tijd de boerderijen van landgoed De Eversberg hebben bewoond, zowel pachters als latere eigenaren. Een ware verrijking vormen de volledig uitgewerkte stambomen van elke familie.

Voor de ware liefhebber beslist een must.

Het boek is te koop bij boekhandels in Hellendoorn, Nijverdal, Wierden en Rijssen.

ISBN 978-90-76272-40-5

€ 45,--

Afbeelding
Hertruiters behalen prijzen in binnen- en buitenland 19 uur geleden
Al enige tijd staat er een groot bord bij het oude politiebureau met mooie sfeerimpressie en nu gaat de bouw bijna beginnen.
‘Ervaren hoe het is om hier te wonen’ 18 okt, 18:12
Afbeelding
Stukken natuurherstel Wierdense Veld ter inzage 18 okt, 10:09
Afbeelding
Parkinson Café Nijverdal houdt bijeenkomst over palliatieve zorg 17 okt, 18:29
Afbeelding
Gemeente vraagt mening over dienstverlening 17 okt, 12:07
Afbeelding
Stichting Sámen stelt geld beschikbaar voor natuurprojecten op de Sallandse Heuvelrug 17 okt, 09:24
Afbeelding
Thema-avond: Het kerkinterieur op de schop 16 okt, 19:20
Afbeelding
Schoenendoosactie geeft kinderen in armoede een cadeau 16 okt, 18:15