Beeld van het vredesontbijt, zoals dat eerder dit jaar ter ere van 80 jaar vrijheid plaatsvond.
Beeld van het vredesontbijt, zoals dat eerder dit jaar ter ere van 80 jaar vrijheid plaatsvond.

‘Leven hier al tachtig jaar in vrijheid’

Historie

NIJVERDAL - Het is dit jaar 80 jaar geleden dat ons land en andere landen in West-Europa en Azië werden bevrijd van de Duitse, Italiaanse en Japanse bezetters. Er kwam een einde aan de Tweede Wereldoorlog (1939-1945). Een mooi thema voor de nieuwe expositie van de Historische Kring Hellendoorn-Nijverdal (HKHN) in de Smidse.

“We laten op de expositie de bevrijding van Twente zien”, vertelt Anneke Raven, voorzitter van de HKHN. “De vreugde, maar ook het verdriet vanwege de doden. En we besteden aandacht aan de wederopbouw in onze gemeente.”

De HKHN exposeert elk jaar in de Smidse, steeds met een ander thema. Er hebben al diverse wijken en kernen van onze gemeente in de spotlights gestaan en in dit bijzondere jaar kon een expositie over 80 jaar vrijheid natuurlijk niet ontbreken.

“We leven in Nederland al 80 jaar in vrijheid, maar dat geldt niet voor veel andere landen in Europa en de rest van de wereld”, gaat Anneke verder. “Talloze conflicten hebben er plaatsgevonden en vinden nog steeds plaats met grote gevolgen voor mensen in die landen en gebieden (doden, gewonden, vluchtelingen). Soms ontstaat de indruk dat we onze vrijheid te weinig waarderen. In die zin heeft de oorlog in Oekraïne ons weer wakker geschud. Vrijheid is niet vanzelfsprekend en niet vrijblijvend. Vrijheid is het waard om voor te vechten, in de Tweede Wereldoorlog gebeurde dit gewapend en ongewapend en waren er mannen en vrouwen die deden wat zij juist vonden. In deze 13e expositie besteden we, naast de bevrijding en de wederopbouw, aandacht aan de verzetsvrouwen in onze gemeente. Een onderbelichte groep. In de expositie vertellen we de verhalen van de 15 vrouwen in onze gemeente waarvan we weten dat ze het verzetsherdenkingskruis hebben ontvangen. Ook vertellen we het verhaal van de familie Stork en in het bijzonder van Ankie Stork.”

Voor deze 13e expositie heeft de HKHN weer een mooi programma met lezingen op de zondagen en doorlopend films samengesteld.

Praktische informatie

De expositie is geopend en gratis toegankelijk van 30 augustus tot en met 28 september, van maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Zondag 28 september is er geen lezing en sluit de expositie 16.00 uur.

Lezingen zaterdags om 14.30 uur: 31 augustus Jessica Heutink: Kleur de Vrijheid, 7 september André Gorter: Broken Wings, 14 september Bert-Jan Flim: Tukkerse Jodenhelpsters, 21 september Gerard Huis in ‘t Veld: Verzet in de gemeente Hellendoorn.

Afbeelding
Dialectcafé Hellendoorn organiseert muzikale wandeling met VanJansen en Marleen Rodijk 1 uur geleden
Pajoko en KSW tijdens een gezamenlijke repetitie. Na weken van afzonderlijk repeteren hoorden ze voor het eerst hoe het samen klinkt.
‘Willen graag ‘n keer samen optreden’ 19 uur geleden
De welbekende Jeugdherberg Doevenbree die het startpunt was van de sociale wederopbouw van Hellendoorn.
Sociale wederopbouw Hellendoorn (1) Nijverdal Objectief gisteren
Afbeelding
Handicamp Outdoor houdt collecteweek 18 apr, 10:44
Afbeelding
Burgerberaad Hellendoorn gestart met 100 inwoners 18 apr, 08:40
'n Oalen Griezen, gefotografeerd door het ontluikende voorjaarsgroen, is voor de derde keer decor van een cantatedienst.
Cantatedienst past goed in deze onrustige wereld 17 apr, 19:17
De kenmerkende, historische kerk 'n Oalen Griezen is afhankelijk van giften van leden.
‘n Oalen Griezen: een kerk met een rijk historisch verleden 17 apr, 18:15
Afbeelding
Al zeven jaar stiltewandelingen 17 apr, 13:27