
Gerdien op de thee bij Bertus van Elburg
ColumnDeze geboren en getogen Ommenaar woont inmiddels alweer meer dan 4 decennia in Nijverdal. Bertus is 72 jaar oud, maar oogt nog als een jonge spring-in-’t-veld en bruist van energie. Hij is 48 jaar getrouwd met Tineke en samen hebben ze 3 kinderen: Kim, Tom en Marleen. Ook zijn ze trotse opa en oma van 3 kleinkinderen.
Nadat Bertus altijd in het basisonderwijs werkzaam was, is hij 8 jaar geleden met pensioen gegaan. Maar denk nu vooral niet dat deze man achter de geraniums is gaan zitten….
Bertus was in zijn jonge jaren altijd een enthousiast beoefenaar van de voetbalsport, maar begon op latere leeftijd met hardlopen. Vanaf het niveau nul had hij zich ten doel gesteld om binnen het jaar én voor zijn 50e zijn eerste marathon uit te lopen. Dat haalde hij niet, maar op zijn 51e liep hij alsnog zijn eerste marathon: die van New York. En toen was het hek van de dam. Bertus meldde zich bij Athletics en werd daar lid en trainer. Daarnaast vormde hij samen met een groep mensen uit Twente een loopgroep, waarmee hij in de loop der jaren deelnam aan meer dan 50 marathons op meerdere continenten.
Toen hij op een dag de Veluwezoom Trail had gelopen, besloot Bertus om dit trail-concept ook uit te rollen in onze eigen omgeving. Samen met een groep van Athletics zette hij de Salland Trail op (over de Sallandse Heuvelrug) en later ook de Vechtdal Trail in zijn oude gemeente, Ommen. En niet te vergeten de ZorgSaam CarbidTrail jaarlijks op 28 december. Waar Bertus ook erg trots op is, is de ZorgSaam BOCOTrail. Deze trail heeft behalve het sportieve element een extra bijzondere kant: het ondersteunt elk jaar een goed doel, namelijk de stichting Beat Batten (een stichting die geld inzamelt voor kinderen met de ziekte van Batten, een ernstige stofwisselingsziekte bij kinderen met dementie en de dood tot gevolg).
Dat laatste tekent Bertus’ sociale hart. Iemand die in de loop der jaren ook vele andere vrijwilligerstaken op zich heeft genomen en naast supersportief eveneens ook maatschappelijk geïnteresseerd is.
Denk niet dat het van Bertus allemaal groot-groter-grootst moet zijn om sportief bezig te zijn: vanaf 8 januari begint hij ook weer met hardloopclinics voor beginners. Hij probeert oud en jong dan in een aantal weken vanaf het nulniveau tot 5 km achtereen rennen te coachen.
Dat sluit eigenlijk mooi aan op mijn slotvraag aan hem of hij nog een soort levensmotto voor ons allemaal heeft. Jazeker heeft hij dat: “Blijf in beweging en denk aan je gezondheid! Het hoeft niet hard en het hoeft ook niet ver, maar gá de natuur in; er is zoveel te zien!”














