Afbeelding

Duurzaam boeren in de gemeente

Duurzaamheid

In Daarle runt de familie KleinJan met passie hun melkveehouderij. Met 90 koeien en 22 hectare eigen grond (plus 10 hectare in pacht) zetten zij zich al jarenlang in voor verduurzaming. Als eerste boeren in de gemeente hebben ze een erfmolen van 25 meter hoogte geplaatst, waarmee ze windenergie opwekken. Een mijlpaal voor duurzame landbouw in de regio!

De familie KleinJan begon hun verduurzamingsreis zes jaar geleden. Eerst plaatsten ze zonnepanelen op de stal en lieten ze spouwmuurisolatie aanbrengen in hun woonhuis. Vijf jaar geleden volgde een innovatieve oplossing: het systeem Milk2Heat. Bij het koelen van melk ontstaat warmte die normaal gesproken aan de buitenlucht wordt afgegeven. In het Milk2Heat-systeem wordt die warmte echter opgevangen en omgezet in bruikbare warmte voor het verwarmen van water, in dit geval tot 60 graden voor reinigingswater. In de zomer verwarmen ze bij met zonnecollectoren, waardoor er helemaal geen gas nodig is. Dit systeem wordt de laatste jaren door steeds meer melkveehouders toegepast.

De erfmolen

Sinds november 2024 staat er een 25 meter hoge erfmolen op het erf van de familie KleinJan. “Het is een mooie combinatie met de zonnepanelen. In de winter waait het harder en koeler, waardoor de energieopbrengst hoger is. In de zomer heb je een zwoele wind, die minder krachtig is”, legt Rikus uit. De keuze voor de molen was geen impulsieve beslissing: “We hebben veel onderzoek gedaan en rondgekeken, maar we wilden dit graag. Het is een flinke investering en nog niet direct rendabel, maar het geeft ons onafhankelijkheid van het elektriciteitsnet.”

De molen is een groot project geweest, maar tot nu toe is de familie enthousiast. “Op sommige dagen levert hij 500 kWh op, andere dagen bijna niets. Maar het voelt goed om onze eigen energie op te wekken.”

Duurzaamheid 

Voor de familie KleinJan is duurzaamheid geen keuze meer, maar een vanzelfsprekendheid. “We moesten wat anders en dan zoeken we zelf een oplossing, zoals met de warmtewinning”, vertelt Linda. “Als je boer wilt blijven en de stroomprijzen stijgen, dan moet je investeren in de toekomst, ook al is het duur.” Iedere boer doet wat in zijn of haar vermogen ligt. “Ja, dan zijn wij nog wel eens de eersten, zoals nu met de erfmolen.”

Andere boeren reageren nieuwsgierig op de erfmolen. “We krijgen veel vragen en er komen geregeld collega-boeren langs om te kijken hoe en wat. We ervaren geen weerstand, alleen interesse.”

Ondersteuning

De familie KleinJan heeft de plaatsing van de erfmolen goed voorbereid en volgens de normen gebouwd. “De leverancier van de molen heeft contact gehad met de gemeente. We moesten wat onderzoeken laten doen naar flora en fauna, maar dat verliep soepel.” Ook het vergunningstraject ging verrassend snel. 

Met hun erfmolen als nieuwste duurzame innovatie, laten zij zien dat ook in Hellendoorn stappen gezet kunnen worden naar een duurzamere toekomst.

Afbeelding
Hertruiters behalen prijzen in binnen- en buitenland 13 uur geleden
Al enige tijd staat er een groot bord bij het oude politiebureau met mooie sfeerimpressie en nu gaat de bouw bijna beginnen.
‘Ervaren hoe het is om hier te wonen’ 18 okt, 18:12
Afbeelding
Stukken natuurherstel Wierdense Veld ter inzage 18 okt, 10:09
Afbeelding
Parkinson Café Nijverdal houdt bijeenkomst over palliatieve zorg 17 okt, 18:29
Afbeelding
Gemeente vraagt mening over dienstverlening 17 okt, 12:07
Afbeelding
Stichting Sámen stelt geld beschikbaar voor natuurprojecten op de Sallandse Heuvelrug 17 okt, 09:24
Afbeelding
Thema-avond: Het kerkinterieur op de schop 16 okt, 19:20
Afbeelding
Schoenendoosactie geeft kinderen in armoede een cadeau 16 okt, 18:15